A training for students was held by initiative of AEGEE Tbilisi
AEGEE Tbilisi board members visited Guram Tavartkiladze Teaching University on March 30, 2011. AEGEE Tbilisi is the European students’ forum, which unites 240 cities from 40 countries.
The Vice President of the organization Nino Chanturia spoke about the importance of the organization. As she said, it is non-political organization, which functions only in the university cities. It is founded in 1985 and AEGEE Tbilisi – in 2003.
The organization cooperates with the EU and the Council of Europe and implements various projects. Students’ opinions are considered in Brussels at headquarter of the organization. The students attended the meeting, interested how they can join this organization.
The students expressed their special interest about summer trip in Europe, because the travel cost is quite low for the students, who are members of the organization. The subject of training was “entrepreneurship” that was held in the framework of the project “youth unemployment”. Vakhtang Vakhtangishvili, specially invited guest, introduced industry terminology to the students and explained where they can invest money. Then the training turned into a game form. They had an “investor” guest and they talked about the problems, which are very important today. Particularly, the talk was about: greenery, urbanization and family.
The meeting went on in question and answer format. The students wondered how they can go to a foreign country for a work and what procedures are necessary for that.
The students received the comprehensive answers. Thirty students participated in the training. At the end of the training the students received the certificates from AEGEE Tbilisi.