Memorandum was signed with the Ministry of Finance of Abkhazia
On March 22, 2012 the memorandum of mutual cooperation was signed between Guram Tavartkiladze Teaching University and the Ministry of Finance of the Autonomous Republic of Abkhazia.
In the framework of the memorandum the parties will take part in the appropriate market demands and the correction of the new professional Master and Bachelor programs also in the discussion and approval; organization of joined trainings / seminars and conferences; Provide training for students of economics and business organization of the subordinated structures; also successfully completion of students’ educational practice and trainings will provide the active cooperation between authorized people, the coordinators of educational practice and within the competence participation during the practice raised issues and the solution of the problem.
The memorandum was signed by Guram Tavartkiladze Teaching University Rector Professor Giorgi Matiashvili and the Ministry of Finance of the Autonomous Republic of Abkhazia Tamaz Kvaratskhelia. After signing the memorandum the Ministry of Finance of the Autonomous Republic of Abkhazia and his officials visited University’s building, library, new building and teaching laboratory.