MoU was signed between GTTu and The Chamber of Notaries
On March 15, 2011 was signed a cooperation memorandum between Guram Tavartkiladze Teaching University and the chamber of notaries of Georgia.
The main goal of the memorandum is to support students’ professional training, acquisition of practical skills and preparation of qualified staff. Within the memorandum they plan regular meeting and seminars to the students. In addition, students will be given a chance have a practice at the chamber of notaries and notary bureaus. Practical trainings of the notary work will be regular for the students of the faculty of law, which will help them for their future employment and professional development.
The memorandum was signed by Giorgi Matiashvili the Rector of Guram Tavartkiladze Teaching University and Nino Khoperia the Chairmen of the Chamber of Notaries.