The winners of testing were awarded
On November 24, 2011 Between Guram Tavartkiladze Teaching University and The First Experimental school of Tbilisi in the framework of the signed cooperation memorandum in the current year on December 12 and 15 was testing was arranged in the English Language to the final year pupils of the First Experimental school. 137 students were taking part in the testing.
They should answer grammatical, lexical and logical exercises. The difficulties of the tests comply with B1 level of a European framework for foreign language standards. The test consisted of thirty-five questions and each question was evaluated by two points.
According to the final results of the tests, 38 pupils overcame the barrier. The winners were revealed:
The First Place – Elene Lomsadze (70 points);
The Second Place – Giorgi Grdzelishvili (68 points);
The Third Place _ Mariam Kirvalidze (67,5points).
On December 22nd the participants visited the University, they were awarded with certificates and gifs at the solemn ceremony.
The Rector of Guram Tavartkiladze Teaching University Professor Giorgi Matiashvili awarded certificates to the winners and participants.