გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტში სტუდენტის სტატუსის აღდგენა ხორციელდება შემდეგი პრინციპით:
- სტუდენტის სტატუსის აღდგენა, იმ უნივერსიტეტში, სადაც პირს შეუჩერდა სტუდენტს სტატუსი, დასაშვებია აკრედიტაციის შედეგად განსაზღვრული სტუდენტთა საერთო რაოდენობის ფარგლების გადაჭარბებით.
ამ შემთხვევაში სტუდენტების საერთო რაოდენობის ზევით ჩარიცხული პირების რაოდენობა გამოაკლდება მომდევნო სასწავლო წლისათვის უნივერსიტეტის მიერ დადგენილ სტუდენტთა მისაღები ადგილების რაოდენობას;
სტუდენტის შეჩერებული სტატუსის აღდგენა შესაძლებელია სემესტრიდან, რომელშიც მოხდა სტატუსის შეჩერება;
სტუდენტის სტატუსის შეწყვეტის შემთხვევაში, მისი ხელახალი მოპოვება დასაშვებია მხოლოდ ერთიანი ეროვნული/სამაგისტრო გამოცდების საფუძველზე;
სტუდენტის ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგებით ჩარიცხვის შემთხვევაში, ფაკულტეტის საბჭო განსაზღვრავს თუ რა ეტაპიდან განაგრძობს სწავლას სტუდენტი;
ფაკულტეტის საბჭო გადაწყვეტილებას იღებს ფაკულტეტის დეკანის ბრძანებით შექმნილი კომისიის წერილობითი მოტივირებული დასკვნის საფუძველზე, რომელშიც მიეთითება სტუდენტის მიერ ათვისებული საგანმანათლებლო პროგრამის შესაბამისობა და შეუსაბამობები იმ პროგრამასთან, რომელზეც პირს სურს სწავლის გაგრძელება.
უნივერსიტეტიდან გარიცხული/ამორიცხული სტუდენტის აღდგენის წესით ჩარიცხვა
- გთსთსუ-დან გარიცხული\ამორიცხული სტუდენტის აღდგენის წესით ჩარიცხვა რეგულირდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2010 წლის 4 თებერვლის N10/ნ ბრძანების შესაბამისად.
- ამ წესის ძალაში შესვლამდე გარიცხული/ამორიცხული სტუდენტი განიხილება სტუდენტის სტატუსით შეჩერებულ პირად გარიცხვის/ამორიცხვის შესახებ ბრძანების გამოცემიდან ათი წლის განმავლობაში და ამ ვადაში უფლებამოსილია, მიმართოს დაწესებულებას სტუდენტის სტატუსის აღდგენის თაობაზე ან ისარგებლოს მობილობის უფლებით, თუ გარიცხვის/ამორიცხვის საფუძველი არ არის ამ წესით დადგენილი სტუდენტის სტატუსის შეწყვეტის საფუძველი.
- სტუდენტის სტატუსის შეწყვეტის შემთხვევაში, მისი ხელახლა მოპოვება დასაშვებია კანონმდებლობით დადგენილი წესით.

Reinstatement to student status procedure at Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University is the following:
- The reinstatement to the student status at the same university where the student’s status was suspended is possible even if the total number of current students exceed the total number of the places defined by the accreditation.
- In such case, the quantity of the students enrolled beyond the total number of the students predefined by the accreditation will affect the number of the students to be admitted for the following academic year.
- Reinstatement to the student’s status is possible from the same semester when the status has been suspended.
- In case of suspension of student status, it can be reinstated only via Unified National/Master’s exams;
- If the student passes successfully Unified National Exams, the faculty board will decide from which stage the student will go on his/her studies;
- The faculty board makes a decision on the grounds of written motivated decision of the committee, created by the order of the faculty dean. The decision will confirm the adequacy or inadequacy of the academic program with the program of the receiving institution where the student wishes to go on his/her studies.
Excluded Student’s Reenrollment by Reinstatement Rule
Excluded student’s reenrollment by reinstatement rule at GTUNI is regulated by the order N10, February 4, 2010 of Minister of Education and Science.
- Before this rule comes into force, the excluded student is considered to be the person, whose student status has been suspended within 10 year period of the issuing of the order about the exclusion and is eligible to refer to the HEI on the reinstatement to the student’s status or enjoy mobility rights if the grounds for exclusion is not the reason for suspension of student status defined by this rule.
- In case of suspension of student status, its reinstatement is possible via the rule set by the legislation.