2015 წლის 18 აგვისტოდან 18 სექტემბრის ჩათვლით გურამ თავართილაძის სასწავლო უნივერსიტეტის ბიზნესის ადმინისტრირების ფაკულტეტის ფინანსებისა და ეკონომიკის კათედრის პროფესორი ლია თოთლაძე DAAD (გერმანიის აკადემიური გაცვლითი სამსახური) პროგრამის ფარგლებში გისენის (გერმანია) უნივერსიტეტში იმყოფებოდა.
სამუშაო ვიზიტი კვლევითი სტიპენდია უნივერსიტეტის პედაგოგებისა და მეცნიერებისათვის პროექტის ფარგლებში განხორციელდა.
გერმანიაში ქართველ კოლეგას გისენის უნივერსიტეტის ეკონომიკისა და სტატისტიკის კათედრის გამგე, უნივერსიტეტის ვიცე რექტორი, დოქტორი, პროფესორი პიტერ ვინკერი მასპინძლობდა.

At Giessen University on the framework of DAAD program
From 2015, 18 August to 18 September Guram Tavartkiladze teaching University Professor of Business Administration Faculty, Economics and Finance Department Lia Tortladze visited Giessen University (Germany) on the framework of the program DAAD (German Academic Exchange Service).
The working visit, research scholarship for the university lecturers and researchers implemented within the project.
In Germany the Georgian colleague was hosted by the Head of Department of Economics and Statistics, vice Rector of Giessen University, Dr. Peter Vinker.
The theme of the research work was: Diffusion Index for Georgia: Selection Leading Economic Indicators and Forecasting”.