2023 წლის 13-14 ოქტომბერს მედიაწიგნიერების ფარგლებში ფრანკოფონიის საერთაშორისო ორგანიზაციის თაოსნობითა და საქართველოში საფრანგეთის საელჩოს პატრონაჟით, მედია საშუალებების საგანმანათლებლო და საინფორმაციო ტრენინგი ჩატარდა.
შეხვედრის მონაწილეებმა, უცხოელმა და ქართველმა ექსპერტებმა და აკადემიური წრის წარმომადგენლებმა ისაუბრეს თანამედროვე მედიაში არსებულ გამოწვევებზე.
აღნიშნულ ღონისძიებაში მონაწილეობას იღებდა „საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტის“ პროფესორი მარინე ვეკუა.
ქალბატონი მარინე ვეკუას მოხსენების თემა იყო „ჟურნალისტური ეთიკა: პროფესიული თუ პერსონალური დილემა?!“.

GIU on educational and informational training of media facilities
Under the auspices of the French Embassy in Georgia and the International Organization of Francophonie, an instructional and informative training session on media tools was conducted on October 13 and 14, 2023, with a focus on media literacy.
The meeting's attendees, who included academic circle representatives and experts from abroad and Georgia, discussed the difficulties facing contemporary media.
At the aforementioned occasion, Professor Marine Vekua of "Georgian International University" participated.
The report "Journalistic ethics: professional or personal dilemma?!" was written by Ms. Marine Vekua.