მიმდინარე წლის 16 აპრილს საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტ ჯიუ-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსი, ასოცირებული პროფესორი გრიგოლ კალანდაძე და კვლევების ხელშეწყობის ცენტრის უფროსი თამარ თარალაშვილი საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებათა რექტორების მუდმივმოქმედი კონფერენციის რიგგარეშე შეკრებას დაესწრნენ.
აღნიშნულიშეკრება„ევროპის უნივერსიტეტთა ასოციაციის კვლევების შეფასების რეფორმის განვითარების კოალიციის“ (COARA)წარმომადგენლის, პროფესორ შტეფან ბერგმანსის პრეზენტაციას უკავშირდებოდა.
საქართველოს რექტორთა მუდმივმოქმედ კონფერენციაზე საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველი მოადგილის, ალექსანდრე წულაძისა და ქართული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლების წინაშე პროფესორი შტეფან ბერგმანსი წარდგა პრეზენტაციით „ევროპის უნივერსიტეტთა ასოციაციის კვლევებისა და ინოვაციების 2027 წლის დღის წესრიგი, მომენტის გაცნობიერება, ცვლილებათა სტიმულირება“.
პროფესორმა ბერგმანსმა ამომწურავად ისაუბრა 2027 წლის აღნიშნულ დღის წესრიგზე და ყურადღება გაამახვილა ისეთ საკითხებზეც, რომლებიც მნიშვნელოვანია “Erasmus+”-ისინსტიტუციური განვითარების პროექტ “RE-DIRECTION – Redefining Higher Education on a digital context, while promoting a common, inclusive and sustainable framework based on EU best practices and policy recommendations”-ისთვის.
მისი თქმით, აღნიშნული დღის წესრიგის მესამე პრიორიტეტი არის კარგად ჩამოყალიბებული და მდგრადი კვლევისა და ინოვაციების სისტემის განვითარება. ამ თვალსაზრისით, ბერგმანსმა ხაზი გაუსვა უნივერსიტეტებში ციფრული ტრანსფორმაციისა და მდგრადობის საკითხების განვითარებას.

The representatives of Georgian International University GIU - Head of the Department of International Relations, Associate Professor Grigol Kalandadze and Head of the Research Support Center, Ms. Tamar Taralashvili - attended the extraordinary session of the Permanent Conference of Rectors of Georgian Higher Educational Institutions. The aforementioned session was dedicated to the presentation delivered by Professor Stephane Berghmans who is the representative of the Coalition for Advancing Research Assessment Reform (COARA) of European University Association.
Professor Berghmans’s presentation, which he presentedon the event to the First Deputy Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Mr. Aleksandre Tsuladze and the representatives of Georgian Higher Education Institutions, was dedicated to the following topic: “EUA Research & Innovation Agenda 2027, seizing the moment, driving the change”
Professor Berghmansspoke about the aforementioned 2027 agenda and paid attention to certain topics which are in line with the Erasmus+ CBHE project “RE-DIRECTION – Redefining Higher Education on a digital context, while promoting a common, inclusive and sustainable framework based on EU best practices and policy recommendations”. He remarked that the 3rd priority of the aforementioned agendais about championing a well-designed and sustainable research & innovation system, emphasizing the fact that the universities require the enhancement of sustianability and digital transition affairs.