2023 წლის 3 თებერვალს გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსმა გრიგოლ კალანდაძემ და კვლევების ხელშეწყობის ცენტრის უფროსმა, პროფესორმა ზოია ადამიამ მონაწილეობა მიიღეს არასამთავრობო და მოხალისეობრივი ორგანიზაციების შეხვედრაში, რომელიც „ფრონტლაინ კლუბში“ გაიმართა.
აღნიშნულ შეხვედრაზე პროფესორმა ზოია ადამიამ ისაუბრა გურამ თავართქილაძის უნივერსიტეტში გახსნილი ქართულ-უკრაინული კულტურისა და ენების ცენტრის ეგიდით უკვე განხორციელებული და სამომავლოდ დაგეგმილი აქტივობების თაობაზე.

On February 3, 2023, Grigol Kalandadze, Head of the International Relations Service of Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University, and Professor Zoya Adamia, Head of the Research Promotion Center, participated in the meeting of non-governmental and volunteer organizations, which was held at the "Frontline Club".
At the mentioned meeting, Professor Zoya Adamia spoke about the activities already implemented and planned for the future under the auspices of the Georgian-Ukrainian Culture and Language Center opened at Guram Tavartkiladze Teaching University.
Representatives of both Georgian and foreign non-governmental organizations "People in Need Georgia", "World Vision Georgia", "The Georgia Red Cross Society" attended the meeting.