დღეს, 2019 წლის 24 სექტემბერს, გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტი „მეცნიერებისა და ინოვაციებისა საერთაშორისო ფესტივალის“ ფარგლებში გამართული ტრენინგის - „გეოინფორმაციული სისტემების შექმნა ძველი მცხეთის ტურისტული მარშრუტის მაგალითზე“ მონაწილეებს მასპინძლობს.
ტრენინგი პირობითად დაიყოფა ორ ეტაპად: პირველი ეტაპი დაეთმობა სივრცითი და თემატური ინფორმაციის მოპოვებას, ხოლო მეორე მოპოვებული ინფორმაციის დამუშავებას და ვიზუალიზაციას (თემატური რუკის გენერირება და სამგანზომილებიანი მოდელის აგებას).

Today, on September 24, 2019, Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University within the framework of the “International Science and Innovation Festival” is hosting training course participants on "Designing Geo-Information Systems on the Example of Old Mtskheta Tourist Route" as part of the International Festival of Science and Innovation.
The training will be conditionally divided into two stages: the first stage will be devoted to obtaining spatial and thematic information, and the second is the processing and visualization of the information obtained (generating a thematic map and building a three-dimensional model).