დღეს, 2018 წლის 27 სექტემბერს, გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტმა, მეცნიერებისა და ინოვაციების საერთაშორისო ფესტივალის ფარგლებში, ნიკო ნიკოლაძის 175-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი მეორე საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის მონაწილეებს უმასპინძლა.
კონფერენცია გახსნა და კონფერენციის მონაწილეებს მიესალმა გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტის რექტორი, პროფესორი გიორგი მათიაშვილი.
კონფერენციის მონაწილეებმა, თავიანთ გამოსვლებში, კიდევ ერთხელ ნათლად წარმოაჩინეს ნიკო ნიკოლაძის, როგორც პიროვნული თვისებები, ისე მისი საზოგადოებრივი, ეკონომიკური, სოციალური თუ ლიტერატურული ნააზრევი. საგამომცემლო საქმე, ბანკი, ბუნებრივი წიაღისეულის მოპოვება, საინჟინრო საქმიანობა, ჰიდროენერგეტიკა და სხვა. ეს ის არასრული ჩამონათვალია დარგებისა, რომლებსაც ნიკო ნიკოლაძემ უზარმაზარი ღვაწლი დასდო.

Today, on September 27, 2018, Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University hosted the participants of the second International Scientific Conference dedicated to the 175th anniversary of Niko Nikoladze, within the International Festival of Science and Innovation.
The conference was opened and the conference participants were welcomed by Professor Giorgi Matiashvili, Rector of Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University.
The participants of the conference once again clearly demonstrated Niko Nikoladze’s personal qualities as well as its public, economic, social and literary mindset in their speeches.
Publishing, banking, extraction of natural resources, engineering activities, hydropower and other. This is an incomplete list of the fields that Niko Nikoladze has made a huge contribution.