დღეს, 4 ნოემბერს, გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტში ენებისა და კულტურის ქართულ-უკრაინული ინსტიტუტი გაიხსნა.
ენებისა და კულტურის ქართულ-უკრაინული ინსტიტუტის გახსნა მიზნად ისახავს ქართველი და უკრაინელი ხალხის კულტურათაშორისი დიალოგისა და სამეცნიერო-საგანმანათლებლო მიმართულებების გაძლიერებას.
ღონისძიება გახსნა გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტის რექტორმა, პროფესორმა გიორგი მათიაშვილმა. სტუმრებს მიესალმნენ უნივერსიტეტის კანცლერი ელისო ელისაშვილი და ფილოლოგიის დოქტორი, კვლევითი მხარდაჭერის ცენტრის ხელმძღვანელი, ქართულ-უკრაინული ენისა და კულტურის ინსტიტუტის დირექტორი ზოია ადამია.
საზეიმო ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოში უკრაინის საელჩოს პირველი მდივანი ტატიანა კოლოტილოვა; უკრაინული დიასპორის წარმომადგენელი საქართველოში ვალენტინა მარჯანიშვილი და ა.შ.

At Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University, the Georgian-Ukrainian Institute of Languages and Culture was inaugurated today, November 4.
The Georgian-Ukrainian Institute of Languages and Culture has been established in order to advance the scientific and educational goals of the two nations' populations.
Professor Giorgi Matiashvili, rector of the Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University, gave the event's opening remarks. Eli Elisashvili, the university's chancellor, and Zoya Adamia, a doctor of philology and the director of the Institute of Georgian-Ukrainian language and culture, welcomed the guests.
Tatiana Kolotilova, the first secretary of the Ukrainian Embassy in Georgia, as well as Valentina Marjanishvili, a representative of the Ukrainian diaspora in Georgia, all attended the ceremony.