გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტის პროფესორმა ედიშერ ფუტკარაძემ 2016 წლის 7 აპრილს გერმანიის აკადემიური გაცვლის სამსახურის (DAAD) სამეცნიერო-კვლევითი სტიპენდია მესამედ მოიპოვა.
მას ადრეც ჰქონდა მოპოვებული Max-Planck-ისა და DAAD-ის სამეცნიერო სტიპენდიები.
პროფესორი ედიშერ ფუტკარაძე, ზემოთხსენებული სტიპენდიების მხარდაჭერით, სხადასხვა დროს იმყოფებოდა გერმანიის უნივერსიტეტებსა და სამეცნიერო კვლევით ცენტრებში (ქალაქ ფრაიბურგის მაქს-პლანკის საზღვარგარეთის ქვეყნებისა და საერთაშორისო სისხლის სამართლის ინსტიტუტი, კიოლნის უნივერსიტეტი).
ამჯერად პროფესორი ედიშერ ფუტკარაძე DAAD-ის სტიპენდიით სამეცნიერო სტაჟირებაზე მიწვეულია ქალაქ ბერლინში, ჰუმბოლდტის უნივერსიტეტში.
იგი, გერმანელ კოლეგებთან მიღწეული წინასწარი შეთანხმების თანახმად, მიმდინარე წლის აგვისტოს თვიდან იმუშავებს სასჯელის საკითხზე გერმანული სისხლის სამართლის მიხედვით.

In 2016, 7 of April Edisher Putkaradze gained the German Academic Exchange Service (DAAD) scientific - research scholarship for the third time. He had previously obtained the Max-Planck and DAAD scientific scholarships.
Professor Edisher Putkaradze under the support of the above mentioned scholarships was in the German universities and scientific research centers (Max Planck Institute for Foreign and International Criminal Law in Freiburg, University of Cologne) at different times.
This time Professor Edisher Putkaradze with DAAD- scholarship is invited to the scientific internship in Berlin in Humboldt University. This current year from August he will work on the issue of punishment according to the German criminal law, according to the preliminary agreement reached with German colleagues.