პირველი ქართული გაზეთის გამოსვლიდან 195 წელი გავიდა.
2014 წლის 21 მარტს გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტის სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ჟურნალისტიკის მიმართულების სტუდენტებმა პირველი ქართული გაზეთის გამოსვლიდან 195 წლისთავი აღნიშნეს.
დარბაზში თავშეყრილ სტუდენტებს პირველი „ქართული გაზეთის“ – „საქართველოს გაზეთის“ (1819 წ.) დაარსებისა და გამოცემის თაობაზე ესაუბრა პროფესორი დალი ჩიკვილაძე. მისი თქმით, „ქართული გაზეთი“ იმდროინდელ საქართველოში ერთადერთი პერიოდული გამოცემა იყო და ქართული ჟურნალ-გაზეთების გამოცემის ისტორიაც სწორედ აქედან იღებს სათავეს და ა. შ.
ბეჭდურ მედიაში მცირე ექსკურსი შემდეგ სცენა საქართველოს დამსახურებულ არტისტს თინათინ ელბაქიძეს დაეთმო და ქალბატონმა თინათინმაც, მისთვის დამახასიათებელი ოსტატობით, დარბაზში მსხდომნი ცნობილი ქართველი მწერლის, მთარგმნელის, კრიტიკოსისა და ლიტერატურათმცოდნე გერონტი ქიქოძის პუბლიცისტური წერილების საიდუმლოებას აზიარა.

Georgian press day at the university
On 21 March 2014 Guram Tavartiladze Teaching University Social Sciences Faculty journalism students celebrated the 195th anniversary of the first Georgian newspaper release.
Professor Dali Chikviladze spoke about the establishment and publication of the first "Georgian newspaper" (1819) to the assembled students in the hall.
She said that «Georgian newspaper" was the only periodical publication in this period of Georgia and the publication history of Georgian newspapers and magazines dates its origin from this time.
After a little Review of the printed media the honored artist Tina Elbakidze went out on the stage and she read the publicist letters of the famous writer, translator, literary critic Geronti Kikodze with her characteristic skills.