რექტორთა საბჭოს წევრებმა მნიშვნელოვან საკანონმდებლო ცვლილებებზე იმსჯელეს
2016 წლის 13 იანვარს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ რექტორთა საბჭოს სხდომაზე საქართველოს პარლამენტის მიერ 2015 წლის დეკემბერში მიღებულ საკანონმდებლო ცვლილებათა თაობაზე ისაუბრა. სხენებული პაკეტი უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების სფეროში დღეისათვის არსებული პრობლემების აღმოფხვრასა და ფუნდამენტური ცვლილებების გატარებას გულისხმობს.
წლების განმავლობაში განსაზღვრული არ იყო მეცნიერთა სტატუსი, მათი უფლება-მოვალეობები, ისინი ვერ მონაწილეობდნენ უნივერსიტეტების მართვასა და სასწავლო პროცესში. შეზღუდული იყო მკვლევართა მონაწილეობა თვით მომავალი მეცნიერების აღზრდის პროცესში. საკანონმდებლო ცვლილებების იმპლემენტაციის შედეგად მოხდება სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულების იურიდიული სტატუსის განსაზღვრა, საკანონმდებლო დონეზე კვლევითი დაწესებულებების სტრუქტურისა და ფუნქციონირების მექანიზმის მოწესრიგება, უნივერსიტეტებში მეცნიერთა სტატუსის აღდგენა, სწავლებასა და კვლევას შორის კავშირის აღდგენა და სწავლების პროცესში კვლევითი კომპონენტის გაძლიერება, სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულების შეფასების სისტემის ამოქმედება.
გარდა ამისა, საკანონმდებლო ცვლილებები - ერთობლივი აკადემიური ხარისხის ცნების შემოტანით და უნივერსიტეტის დეფინიციის დაზუსტებით - ხელს შეუწყობს საქართველოს უმაღლესი განათლების სისტემის ჰარმონიზაციას ერთიან ევროპულ საგანმანათლებლო სივრცესთან.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ კანონით გათვალისწინებული ცვლილებების იმპლემენტაციის სამოქმედო გეგმაზე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან მოქმედ რექტორთა საბჭოს წევრებთან ერთად იმსჯელა.
სამოქმედო გეგმის განხორციელება მოხდება უნივერსიტეტების, მათში შემავალი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულების აქტიური ჩართულობით. შეხვედრაზე განისაზღვრა ამა თუ იმ აქტივობაზე პასუხისმგებელი სტრუქტურები, პირები და შესაბამისი ვადები.
გამომდინარე იქიდან, რომ საკანონმდებლო ცვლილებების აღსრულება მოითხოვს უნივერსიტეტებისა და სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულების აქტიურ მონაწილეობას და მთელი რიგი ცვლილებების განხორციელებას, რექტორთა საბჭოზე ასევე განიხილეს რამდენიმე ფართომასშტაბიანი კონფერენციის ჩატარების საკითხი, სადაც მოხდება კონკრეტულ აქტივობასთან დაკავშირებული კონცეპტუალური და პრაქტიკული საკითხების განხილვა, ჩამოყალიბდება ყველა მხარისთვის მისაღები საერთო მიდგომები.

On 13 January 2016 the Ministry of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze talked to the members of the Rectors’ Board about the legislative amendments adopted by the Georgian Parliament in 2015. Above mentioned package implies the elimination of the current problems and fundamental changes in the field of High education and Science.
Over the years there have not been determined the status of scientists, their rights and obligations, they cannot participate in the management and the learning process of the university. There was limited researchers’ participation in the upbringing process of the future scientist. As a result of the implementation of the legislative amendments there legally determined the status of Scientist – Researchers, at the legislative level there has been regulated the structure of research institutions and the operation mechanism, to restore the status of scientist in the university, to restore connection between teaching and research and enhance research component in the teaching process, assessment system activation of the scientific research items.
In addition, legislative amendments - the introduction of the concept of joint academic degrees and the adjustment of the definition of University - will contribute Georgia to the harmonization of the higher education system in the European educational space.
The Ministry of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze discussed together with the rectors’ board the operational plan of the implementation of the changes prescribed by law.
Operational Plan will be implemented within the universities with the active involvement of the many scientific-research items. At the meeting there determined the responsible structures, individuals and appropriate dates.
On Rectors’ Board there also discussed a number of large-scale issues such as holding a conference, where will be specific activities related to the conceptual and practical discussion of the issues established a common approach which will be acceptable to all parties.