საჯარო ლექცია აქტუალურ თემაზე
2017 წლის 18 მაისს გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტში საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ გოჩა ლორთქიფანიძემ და საქართველოს სასამართლოებში სახელმწიფო წარმომადგენლობის დეპარტამენტის უფროსმა ბექა ძამაშვილმა საჯარო ლექცია წაიკითხეს.
ლექციის თემა იყო „სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო და თანამედროვე გამოწვევები 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის კონტექსტში“ .
ლექციის ფარგლებში განხილულ იქნა ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორიცაა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს არსი და განსხვავება სხვა საერთაშორისო სასამართლოებისგან; პროკურორის ოფისის მიერ გამოძიების წარმართვის პრინციპები და 2008 წლის ომის საქმეზე მიმდინარე გამოძიების სავარაუდო ვადები და შედეგები.
საჯარო ლექციის დასრულების შემდეგ სტუმრებმა უპასუხეს სტუდენტების მიერ დასმულ შეკითხვებს.
გოჩა ლორთქიფანიძემ და ბექა ძამაშვილმა დაათვალიერეს უნივერსიტეტის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა, სასწავლო ლაბორატორიები და იმიტირებული სასამართლო დარბაზი.

Today, Deputy Minister of Justice of Georgia Gocha Lortkipanidze and the head of the Department of State Representation in the Courts of Georgia Beka Dzamashvili delivered a public lecture at Guram Tavartkiladzer Teaching University.
The subject of the lecture was "International Criminal Court and Contemporary Challenges in the Context of the 2008 Russia-Georgia War".
In the framework of the lecture there were discussed such important issues as the essence of the International Criminal Court and the difference from other international courts; Principles of conducting investigation by the Prosecutor's Office, Estimated dates and results of the ongoing investigation of the 2008 war.
After the end of the public lecture the guests answered the students’ questions.
Gocha Lortkipanidze and Beka Dzamashvili visited the University's material-technical base, training laboratories and Mock court hall.
He pointed out that he has not seen such kind of students’ involvement and activity in any universities.