2024 წლის 25-29 ოქტომბერს, თურქეთში, ქალაქ სტამბოლში, ჩატარდა მე-7 საერთაშორისო ფორუმი ,,ინტეგრირებული მიდგომა სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა მიმართ ცენტრალურ ევრაზიაში: საკითხები და პერსპექტივები“ („The Integrated Approach to Social Sciences and Humanities in Central Eurasia: Issues and Perspectives”).
ფორუმში მონაწილეობა მიიღო ჯიუ-ს სამართლისა და პოლიტიკის სკოლის ასოცირებულმა პროფესორმა გიორგი სვიანაძემ, რომელმაც, ფორუმის ფარგლებში, გააკეთა მოხსენება თემაზე ,,მუსლიმური თემის სოციალური ინტეგრაციის სამართლებრივი ასპექტები საქართველოში“.
საერთაშორისო ფორუმი ჩატარდა ცოდნის ინტეგრაციის ინსტიტუტის (IKI) და ისლამური აზროვნების საერთაშორისო ინსტიტუტის (IIIT) ორგანიზებით.

International forum: The Integrated Approach to Social Sciences and Humanities in Central Eurasia: Issues and Perspectives
29 October 2024
On October 25-29, 2024, in Istanbul, Turkey, was held the 7th international forum „The Integrated Approach to Social Sciences and Humanities in Central Eurasia: Issues and Perspectives”.
Giorgi Svianadze, association professor of the Law and Politics School of Georgian International University GIU, participated in the planned forum, who made a report on the topic ,Legal aspects of social integration of the Muslim community in Georgia” within the framework of the forum.
The international forum was organized by the Institute of Knowledge Integration (IKI) and the International Institute of Islamic Thought (IIIT).