2023 წლის 22-23 სექტემბერს საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტის პროფესორმა, კვლევების ხელშეწყობის ცენტრის ხელმძღვანელმა ზოია ადამიამ მონაწილეობა მიიღო გერმანიაში, დარმშტადტის ტექნიკური უნივერსიტეტში, გამართულ მე-9 საერთაშორისო კონფერენციაში: ,,წერის უნარის ჩამოყალიბება უკრაინული ენის გაკვეთილებზე: მეთოდები და პრაქტიკა“.
GIU-ს პროფესორის მოხსენების სახელწოდება იყო: ,,On the experience of teaching Georgian writing to Ukrainian refugees (on the example of the Georgian-Ukrainian Institute)”.
Პროფესორი ზოია ადამია თავის Მოხსენებაში შეეხო უკრაინელ ლტოლვილებთან ქართული ანბანისა და წერის სწავლების გამოცდილებასა და მიღებულ შედეგებს.
კონფერენციაზე Მომხსენებელმა ისაუბრა საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტში სპეციალურად უკრაინელი ლტოლვილებისათვის გახსნილ ენებისა და კულტურის ქართულ-უკრაინულ ინსტიტუტზე, სადაც უკრაინელი მოქალაქეებისთვის ქართული ენის შემსწავლელი უფასო კურსები მოქმედებს.
საერთაშორისო კონფერენცია: წერის უნარის ჩამოყალიბება უკრაინული ენის გაკვეთილებზე: მეთოდები და პრაქტიკა

International Conference: Formation of writing skills in Ukrainian language classes: methods and practice
24 September 2023
On September 22-23, 2023, Zoya Adamia, professor of the International University of Georgia, and head of the research promotion center, participated in the 9th international conference held in Germany, Darmstadt Technical University: "Development of writing skills in Ukrainian language classes: methods and practice".
The title of the GIU professor's report was: "On the Experience of Teaching Georgian Writing to Ukrainian Refugees (on the example of the Georgian-Ukrainian Institute)".
In her report, Professor Zoya Adamia touched on the experience and results of teaching the Georgian alphabet and writing to Ukrainian refugees.
At the conference, the speaker spoke about the Georgian-Ukrainian Institute of Languages and Culture, opened specially for Ukrainian refugees at the International University of Georgia, where free Georgian language courses are available for Ukrainian citizens.