2023 წლის 15 ივნისს ,,მონაწილეობისა და განვითარების ცენტრის“(,,Center for Participation and Development") წარმომადგენლებმა, ,,People in Need Georgia"-ს მხარდაჭერით, გასული წლის ნოემბრის თვეში გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტში გახსნილ ენებისა და კულტურის ქართულ-უკრაინულ ინსტიტუტში საინფორმაციო შეხვედრა გამართეს.
შეხვედრაზე ისაუბრეს მომსახურების იმ სფეროებსა და კონკრეტულ საქმიანობებზე, რომელსაც უწევს ,,მონაწილეობისა და განვითარების ცენტრი" საქართველოში მცხოვრებ უკრაინელ ლტოლვილებს.
შეხვედრის დასრულების შემდეგ არასამთავრობო ორგანიზაციების ,,Center for Participation and Development" და ,,People in Need Georgia" წარმომადგენლებმა ენებისა და კულტურის ქართულ-უკრაინულ ინსტიტუტთან თანამშრომლობის სურვილი და მზადყოფნა გამოთქვეს.

Business meetings and future prospects
In November of last year, representatives of the "Center for Participation and Development" started the Georgian language and culture program at the Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University with the help of "People in Need Georgia" on June 15, 2023. The Ukrainian Institute hosted an information session.
They discussed the areas of service and specific activities that the "Participation and Development Center" provides to Ukrainian refugees residing in Georgia during the conference.
After the meeting, representatives of non-governmental organizations "Center for Participation and Development" and "People in Need Georgia" expressed their desire and readiness to cooperate with the Georgian-Ukrainian Institute of Languages and Culture.