2015 წლის 27 ნოემბერს გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტის სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ჟურნალისტიკის მიმართულების სტუდენტები, კლუბი „რეპორტიორის“ ინიციატივით, ჟურნალისტ გიორგი უძილაურს შეხვდნენ.
შეხვედრის დასაწყისში სტუმარმა სტუდენტებს საკუთარი ბიოგრაფია გააცნო. ისაუბრა ზოგადად ჟურნალისტიკაში პროფესიონალიზმის, გასაშუქებელი თემის ცოდნის, განათლების, შრომისმოყვარეობისა და ნიჭიერების თაობაზე. პირადი აზრი გამოთქვა დღეს მედიაში შექმნილ მდგომარეობაზე, სარედაქციო პოლიტიკისა და ჟურნალისტის საქმიანობაში ჩაურევლობის შესახებ.

On November 27, 2015 Guram Tavartkiladze Teaching University Social Sciences Faculty, Journalism students met with the journalist Giorgi Udzilauri by the initiative of the club “Reporter”.
At the beginning of the meeting the guest introduced his biography to the students. He talked about the professionalism in journalism, the knowledge of the covered topics, education, hard work and about the talent. He expressed his personal opinion of the situation in the media today, the editorial policy and non-interference in the work of the journalist.
At the end of the meeting Giorgi Udzilauri answered students’ questions and took the memorable photographs with them.