2024 წლის 21-22 ნოემბერს საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტ ჯიუ-ს პარტნიორ ვინიცა მიხაილო კოციუბინსკის სახელობის სახელმწიფო პედაგოგიურ უნივერსიტეტში გაიმართა ახალგაზრდა მეცნიერთა და განათლების სფეროს წარმომადგენელთა XII სრულიად უკრაინული სამეცნიერო და პრაქტიკული კონფერენცია, სახელწოდებით „თანამედროვე პედაგოგიური მეცნიერებისა და სამეცნიერო და პედაგოგიური კვლევის აქტუალური პრობლემები ევროპულ საგანმანათლებლო სივრცესთან ინტეგრაციის კონტექსტში“.
კონფერენციის ორგანიზების საკითხებში ჩართული იყო საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტი ჯიუ.
კონფერენციას ესწრებოდა 230-ზე მეტი მონაწილე, მათ შორის, სტუდენტები, ახალგაზრდა მეცნიერები, პედაგოგები, რომლებმაც წინასწარი გამოკითხვის თანახმად, კონფერენციის მიმართ 90%-ზე მაღალი კმაყოფილება გამოთქვეს.
კონფერენცია მიეძღვნა უკრაინის განათლებისა და მეცნიერების ევროპულ საგანმანათლებლო სივრცესთან ინტეგრაციის აქტუალურ საკითხებს, მდგრადი განვითარების ევროპული კონცეფციების უზრუნველსაყოფად მექანიზმების შემუშავების ასპექტებს, ციფრულ ტრანსფორმაციასა და უკრაინულ განათლებაში ინკლუზიურობის საკითხებს. კონფერენციის მონაწილეებმა მონაწილეობა მიიღეს ოთხ სექციაში, მათ შორის ერთი, რომელიც ეძღვნებოდა "Erasmus+"-ის ინსტიტუციური განვითარების პროექტს "RE-DIRECTION" (ERASMUS-EDU-2023-CBHE-STRAND-2). ეს პროექტი, რომელიც მიზნად ისახავს დევნილი უკრაინელი სტუდენტებისთვის ხარისხიანი განათლების მიწოდებას, იძენს მზარდ მნიშვნელობას სამხედრო კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ რეგიონებში საგანმანათლებლო შესაძლებლობების შეცვლის თვალსაზრისით. ექსპერტებმა და სტუდენტებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ციფრული ტრანსფორმაცია, მდგრადი განვითარება და ინკლუზიურობა ეხმარება დევნილ სტუდენტებს, განაგრძონ სწავლა დისტანციურად. ეს კი, თავის მხრივ, ხელს უწყობს მდგრად სწავლას სოციალურ-კულტურული ცვლილებების პირობებში.
კონფერენციაზე წარმოდგენილი იყო საინტერესო პრეზენტაციები და მესიჯები, მომხსენებლებმა გაიზიარეს ახალი იდეები და შეხედულებები, რამაც წაახალისა ყველა მონაწილე, ჩართულიყო ცოცხალ სამეცნიერო დისკუსიაში და დებატებში. ჩვენ გვჯერა, რომ ჩვენი ერთობლივი მუშაობის შედეგები იქნება მნიშვნელოვანი წვლილი უკრაინისა და საქართველოს განათლების ინოვაციური განვითარების აქტუალური პედაგოგიური პრობლემების გადაჭრაში და ასევე, უკრაინისა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების შემდგომი ინტეგრაციისათვის ევროპულ საგანმანათლებლო სივრცეში.
მადლობას ვუხდით ყველა მონაწილეს და მომხსენებელს, ჩვენს ქართველ და უკრაინელ პარტნიორებს, რომლებიც შეუერთდნენ კონფერენციას მონაწილეობისთვის და ნაყოფიერი დისკუსიებისთვის!

On November 21-22, 2024, a partner higher educational institution of Georgian International University GIU, Vinnytsia Mykhailo Kotsiubynskyi State Pedagogical University hosted the XII All-Ukrainian Scientific and Practical Conference of Young Scientists and Education Applicants “Actual Problems of Modern Pedagogical Science and Scientific and Pedagogical Research in the Context of Integration into the European Educational Space”.
Georgian International University GIU was involved in the organizational affairs of the aforementioned conference.
The conference was attended by more than 230 participants - students, young scientists, and educators, who, according to a preliminary survey, expressed over 90% satisfaction with the results of the conference.
The conference was devoted to the topical issues of integration of Ukrainian education and science into the European educational space, development of mechanisms to ensure European concepts of sustainable development, digital transformation and inclusiveness in Ukrainian education. The conference participants participated in four sections, including one dedicated to the international Erasmus project RE-DIRECTION (ERASMUS-EDU-2023-CBHE-STRAND-2). This project, which aims to provide quality education to displaced Ukrainian students, is gaining increasing recognition for its impact on changing educational opportunities in regions affected by the military conflict. Experts and students emphasized that the concepts of digital transformation, sustainable development and inclusiveness help displaced students stay connected and continue their education remotely, thus promoting sustainable learning in the face of socio-cultural change.
The conference featured interesting presentations and messages, speakers shared new ideas and views, which encouraged all participants to engage in lively scientific discussion and debate. We believe that the results of our joint work will be a significant contribution to solving the current pedagogical problems of innovative development of Ukrainian and Georgian education and further integration of education and science of Ukraine and Georgia into the European educational space.
We thank all participants and speakers, our Georgian and Ukrainian partners who joined the conference, for their participation and fruitful discussions!