2023 წლის 28 სექტემბერს, საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტ ჯიუ-ს კვლევების ხელშეწყობის ცენტრის ორგანიზებით, საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტის (GIU) ბიბლიოთეკის საკონფერენციო დარბაზში ჩატარდა ტრენინგი: ,,როგორ შევაფასოთ სამეცნიერო სტატია".
ტრენინგს უძღვებოდა DOAJ-ის ასოცირებული რედაქტორი საქართველოდან, Web of Science-ის რეცენზიის ექსპერტი, ჟურნალთა მრჩეველი სამეცნიერო საკითხებში და თარჯიმანი ნათია გაბედავა.
ტრენინგში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტის აკადემიურმა პერსონალმა, უნივერსიტეტის ბაზაზე არსებული სამეცნიერო ჟურნალის რედაქტორებმა და სარედაქციო კოლეგიის წევრებმა.
შეხვედრა დისკუსიის ფორმატში წარიმართა და განხილულ იქნა ყველა პროცედურა - სტატიის გამოგზავნიდან მის გამოქვეყნებამდე; ყურადღება გამახვილდა სარედაქციო კოლეგიის, რეცენზენტებისა და მთავარი რედაქტორის როლზე ამ პროცესებში, ავტორისა და გამომცემლის საავტორო უფლებაზე სტატიასთან დაკავშირებით და სხვა.

On September 28, 2023, organized by the Research Promotion Center of the Georgia International University (GIU), a training was held in the conference hall of the Georgia International University (GIU) library: "How to assess a scientific article".
Natia Gabedava, a translator, Web of Science review expert, adviser to journals on scientific concerns, and DOAJ associate editor from Georgia, led the course.
Participants in the program included the editorial board members, editors of the university's scientific publication, and faculty members of the International University of Georgia.
The discussion format of the meeting covered every step of the process, from sending the article to publishing it. The main topics of discussion included the copyright of the author and publisher, the role of the editorial board, reviewers, and editor-in-chief in these processes, and more.
In the frame of meeting the future cooperation issues were planned. At the end of the training, participants were awarded bilingual certificates.